نگهداری حیوانات خانگی و تغذیه آنها | فروشگاه لبخند حیوانات

نگهداری حیوانات خانگی و تغذیه آنها

حیوانات خانگی موجودات جذابی هستند که میتوانند اوقات فراغت و تنهایی بسیاری از افراد را پر کنند. با این حال این موجودات هم نیازهایی دارند که باید به آنها توجه شود و در غیر این صورت هم برای خودشان و هم برای صاحب آنها مشکلات و دردسرهایی را ایجاد می کنند. اول از همه باید بدانیم که این حیوانات خانگی اسباب بازی یا وسیله ی تفریحی نیستند و نباید با آنها مثل یک شی رفتار شود.

حیوان خانگی شما نیازمند توجه است و اگر احساس نکند که عضوی از خانواده شماست ممکن است به افسردگی دچار شود. به یاد داشته باشید حتما با حیوانات خود (سگ, گربه, پرنده) بازی کنید, آنها را نوازش کنید و به آنها این اطمینان را دهید که برای شما اهمیت دارند. توجه داشته باشید که سگ ها بیشتر از گربه ها احتیاج به توجه دارند و نباید آنها را مدت زیادی تنها گذاشت.

 

نگهداری حیوانات خانگی و تغذیه آنها

هر موجودی با توجه به نیازهای بدنش به مواد غذایی خاص خود احتیاج دارد, زمانی که یک حیوان خانگی را خریداری می کنید باید رژیم غذایی مورد نیازش را هم در نظر بگیرید و دقت داشته باشیم که غذاهایی که به او می دهید هم نیازهایش را برطرف کند و هم مضر نباشد. سگ ها و گربه ها, به خصوص سگ ها, در خوردن غذا نسبت به سایر حیوانات خانگی لجبازتر و لوس تر هستند. باید سعی کنید از همان روزهای ابتدایی نگهداری حیوانات خانگی را به غذای مخصوصش عادت دهید.

پیشنهاد میکنیم از محصولات غذای سگ و غذای گربه دیدن کنید.

نگهداری حیوانات خانگی و تغذیه آنها | فروشگاه لبخند حیوانات

پرنده ها و ماهی ها از نظر تغذیه مشکلات کمتری دارند, اما باید توجه کنید چه غذایی به آنها میدهیم, به خصوص ماهی ها که موجودات حساسی هستند و لازم است مراقبت های خاصی از آنها داشته باشید. از غذای خودتان به حیوانتان ندهید به خاطر وجود مواد طعم دهنده و نگهدارنده این غذاها برای حیوانات مضر است و می تواند به بیماری های گوارشی منجر شود.

به سگ های آپارتمانی از دادن استخوان خودداری کنید چون باعث شکستن دندان, زخم شدن مری و مشکلات معده و روده میشود و خوی حیوانی سگ را بیدار میکند.

 

محل ادرار و مدفوع حیوانات خانگی

یکی از چالش های بزرگ در نگهداری حیوانات خانگی این است که به او آموزش دهید در محل مخصوصی ادرار و مدفوع کند. گربه ها نسبت به سگ ها به آموزش کمتری نیاز دارند کافی است که ظرف مخصوص یا خاک مخصوص برای گربه تهیه کنید و نهایتا یک یا چندبار او را در آن ظرف بگذارید تا متوجه شود این ظرف برای ادرار یا مدفوع است. اما این قضیه در سگ ها متفاوت است؛ سگ ها خیلی سخت به محلی مخصوص عادت میکنند. باید حرکات سگ ها را زیرنظر گرفت (مثل بو کردن زمین) او را برداشته و در محل مخصوص بگذارید تا به این محل عادت کند.

 

نظافت حیوانات خانگی

مهمترین اصل در نگهداری حیوان خانگی نظافت آنهاست. از واکسیناسیون حیوانتان غافل نشوید. اغلب حیوانات هر چهارماه یک بار نیاز به ویزیت پزشک دارند این کار ارتباط مستقیم با سلامت حیوان شما را دارد پس بهتر است آن را فراموش نکنید. حیوانات خانگی اگر به درستی نظافت نشوند می توانند ناقل بسیاری از بیماری ها باشند. حتما به یاد داشتید باشید که همیشه بعد از پیاده روی پوست آنها را بررسی کنید.

 

حیوان خانگی تک یا جفت؟

موجوداتی مثل خرگوش, همستر یا برخی از پرندگان تنهایی دوام نمی آورند و باید حتما به صورت جفت نگهداری شوند. اگر بیشتر روز بیرون از خانه هستید بهتر است به صورت جفت نگهداری کنید تا با همدیگر بازی کرده و خودشان را سرگرم کنند. اما این موضوع برای سگ ها و گربه ها از اهمیت بالایی برخوردار نیست.

نگهداری حیوانات خانگی و تغذیه آنها | فروشگاه لبخند حیوانات

نکات کلیدی آموزش حیوانات خانگی

  1. صبر زیاد
  2. زمان های دستشویی رفتنشان را یادداشت کنید
  3. قوانین آموزش باید توسط همه ی اعضای منزل انجام شود
  4. تحت هیچ شرایطی قوانین تغییر نمیکند
  5. محیط آرام و بی محرک
  6. اعتماد به نفس دادن به حیوان
  7. تخلیه کامل انرژی حیوان برای تنها در خانه ماندن

 

آموزش حیوانات خانگی

آموزش گربه ها کاملا متفاوت از سگ هاست. برای مثال گربه ها به صورت غریزی تمایل دارند تا دستشویی خود را خاک کنند. برای تربیت گربه بهتره بچه گربه ها را بعد از بازی و بیدار شدن از خواب در ظرف شن قرار دهید تا کارشان را انجام دهند تا در نهایت این کار برایشان تبدیل به یک کار روتین شود. حتما به حیوان خود آموزش دهید که دست شما را با وسایل دیگر اشتباه نگیرد در غیر این صورت ممکن است دست شما را مثل اسباب بازیشان گاز بگیرند اگر این اتفاق افتاد از بازی کردن با آنها دست بکشید و با آنها بلند صحبت کنید تا متوجه اشتباهشان شوند.

برای آموزش سگ باید توجه داشته باشید که انرژی سگ را تخلیه کنید چون باعث بهم خوردن تمرکز آن میشود. اگر افراد مختلف نسبت به یک رفتار مشخص سگ واکنش های متفاوتی نشان دهند, سگ گیج خواهد شد. رفتار یکسانی را در پیش بگیرید و روی آن تداوم داشته باشید. در صورتی که فرمانی که میدهید با عدم قطعیت همراه باشد و انرژی لازم را به همراه خود نداشته باشد, سگ در نهایت به حرف شما گوش نخواد کرد.

تجربه های خود را با حیوانات خانگی با ما در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *