آشنایی با بیماری های تنفسی سگ ها

آشنایی با بیماری های تنفسی سگ ها

بیماری های تنفسی سگ ها؛ دستگاه تنفس سگ شامل قسمت‌های مختلفی است که مشکلات تنفسی ممکن است از هریک از قسمت‌های آن شروع شود. در ادامه این مقاله از فروشگاه حیوانات خانگی می پردازیم به آشنایی و شناخت انواع بیماری تنفسی در سگ ها که می توانند بسیار خطرناک باشند.

پیش از شروع این مقاله ابتدا ویدیو زیر را مشاهده کنید

بیماری های تنفسی سگ

دستگاه تنفس شامل قسمت‌های مختلفی است که در عمل تنفس دخالت دارند. این بخشها عبارتند از: بینی, دهان و قسمت‌های داخلی از قبیل نای و برنش‌ها و ریه‌ها. مشکلات تنفسی ممکن است از هریک از قسمت‌های فوق منشأ بگیرد. علائم بیماری‌های تنفسی شامل ترشحات بینی, عطسه, سرفه, تنفس پر سر‌و صدا و تنفس با سختی, حالت‌های غیرطبیعی تنفس می‌باشد. هر تغییری که در کیفیت صدا وجود داشته و یا هم‌چنین شنیدن صدا‌های غیرعادی ممکن است بیانگر مشکلات دستگاه تنفس باشند.

تراکئو برونشیت در سگ‌ها  (Kennel Cough)

این بیماری عفونی تنفسی در سگ‌ها متداول است. به سهولت از یک حیوان به حیوان دیگر انتقال می‌یابد. بسیاری از سگ‌های موجود در پانسیون و یا در مکان‌هایی که سگ‌های مختلفی در آنجا نگهداری می‌شوند دچار بیماری فوق می‌گردند. حاملین بیماری فاقد علامت هستند. علائم بیماری شامل سرفه‌های خشک و کوتاه است که اغلب همراه ترشحاتی از بینی می‌باشد. بسیاری از سگ‌های بیمار, سرزنده و هوشیار هستند. بیماری پس از چند هفته برطرف می‌شود. اغلب دامپزشکان برای کسب اطمینان بیشتر یک دوره کوتاه مدت درمان با آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کنند تا بیماران را از مشکلات بعدی حفظ کنند. اگر در نظر دارید سگ را به جایی که سگ‌های زیادی را در کنار هم نگه می‌دارند ببرید حتماً درمورد واکسیناسیون در برابر این بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

 

کلاپس نای در سگ   (Collapse in Trachea)

بیستر در سگ‌های کوچک دیده می‌شود. علائم آن شامل تنفس پر سر‌و‌صدا همراه با سرفه‌های متوالی است. گاهی سگ قادر به تنفس نیست. نای در حیوان سالم و طبیعی لوله‌ای است محکم. درسگ‌های بیمار نای نرم و شل و به تدریج باریک شده و آشکارا در مقابل عبور جریان هوا مقاومت می‌کند. سگی که صاحبش کاملاً به این عارضه واقف است علیرغم مشکلات فوق می‌تواند به زندگی ادامه دهد. برای پیشگیری از این بیماری از چاق شدن حیوان جلوگیری کنید. همچنین حیوان نباید در اضطراب باشد و بر نای او فشاری وارد نگردد. در حیواناتی که بیماری در آنها شدید باشد توصیه می‌شود مورد عمل جراحی قرار گیرند.

ربونشیت سگ  (Bronchitis)

معمولاً برونشیت در حیواناتی که ازعفونت‌های تنفسی ضعیف شده‌اند دیده می‌شود. این سگ‌ها سرفه‌های خشک و خشن دارند که روزها و هفته‌ها ادامه می‌یابد. ممکن است سرفه‌های بقدری شدید و تند و پشت سرهم باشند که حیوان نتواند عمل بازدم را انجام دهد. دمای بدن حیوان در این‌حالت طبیعی است. درمان شامل آنتی‌بیوتیک و استراحت می‌باشد.

فلج حنجره سگ‌های بزرگ  (Laryngeal Paralysis)

فلج حنجره یکی دیگر از بیماری های تنفسی سگ ها است که عارضه‌ای در سگ‌های عظیم‌الجثه است که در اواسط زندگی و یا در دوران کهولت‌شان رخ می‌دهد. این عارضه درنژادهای Bouviers , Siberian huskies مادرزادی است. ممکن است اولین علامت بیماری تنفس صدادار باشد مخصوصاً وقتی که سگ هیجان‌زده شود و یا زیاد تمرین کرده باشد. سیر بیماری به گونه‌ای است که حیوان بیمار قادر به تنفس نخواهد بود و گاهی عمل جراحی برروی بافت‌های پشت گلو لازم می‌شود.

 

اجسام خارجی در دستگاه تنفس سگ  (Foreign Bodies)

اجسام خارجی در دستگاه تنفس ممکن است شامل یک تکه چوب و خار و یا هر چیزی که به‌طور تصادفی استنشاق شود, باشد. حضور اجسام خارجی در بینی باعث می‌شود که سگ دائماً به بینی پنجه بزند و سرفه‌های شدید داشته باشد. احتمالاً ترشحاتی از بینی خارج می‌شود و امکان خونریزی هم وجود دارد. هرگز سعی نکنید اجسام خارجی را به تنهایی از بینی خارج نمایید. دامپزشک برای این کار موضع را بی‌حس کرده و یا سگ را بیهوش می‌کند. بدین طریق جسم خارجی بیرون آورده می‌شود. اگر جسم خارجی پایین‌تر از مجرای بینی رفته باشد حیوان به‌طور ناگهانی شروع به سرفه‌های پست سر هم و شدید می‌کند. این کار باعث می‌شود که جسم خارجی به بیرون پرتاب شود. اگر سگ موفق به خارج کردن جسم خارجی نشد باید به دامپزشک مراجعه کنید.

طویل‌تر شدن کام نرم در سگ‌ها  (Elongated Soft Palate)

این عارضه در نژاد‌هایی که صورت باریکی دارند دیده می‌شود و باعث خروج ترشحات از بینی و تنفس صدادار می‌گردد. چون مجرای خروج هوا مسدود شده است حیوان به ناچار از راه دهان تنفس می‌کند. صدای خرخر و خرناس نیز از علائم این بیماری می‌باشد. حیوان در خواب خرخر می‌کند. علائم بیماری در هوای گرم و درحین انجام تمرینات ورزشی و یا هر وضعیت اضطراب‌آور دیگر تشدید می‌شود. در اغلب بیماران عمل جراحی با اصلاح این وضعیت مشکل را حل می‌نماید.

التهاب بافت بینی سگ  (Rhinitis)

یکی دیگر از بیماری های تنفسی سگ ها التهاب بافت بینی است. این حالت التهاب مجرای بینی است که در آن ترشحات غلیظ و بدبویی از بینی خارج می‌شود. امکان دارد یک یا هر دو مجرای بینی مبتلا باشند. درمان بستگی به منشا بیماری دارد. عفونت دندان‌های فک بالا از علل متداول این عارضه می‌باشد. گاهی آنتی‌بیوتیک عفونت را برطرف می‌کند

 

ذات الریه سگ (سینه پهلو)   (Pneumonia)

ذات‌الریه از جمله بیماری های تنفسی سگ ها می باشد که جزو بیماری های حاد است که توسط ویروس‌ها, باکتری‌ها و عوامل آلرژی‌زا و یا عوامل انگلی ایجاد می‌شود. باید این عارضه را بدون تاخیر درمان نمود. علائم بیماری عبارتند از:سرفه, تنفس سریع, تب بالا و نبض تند و در دقه قفسه سینه حیوان و صدای مخصوص ریه‌های سالم که انعکاس صدای دقه می‌باشد (صدای تو خالی) شنیده نمی‌شود بلکه این صدا گنگ (توپر) می‌باشد.

بیماری هایی که می تواند باعث مرگ, سگ شما شود

بیماری های تنفسی سگ ها را جدی بگیرید

آشنایی با بیماری های تنفسی سگ ها

پاروا – parvovirus

پاروا ویروس سگسانان, به سرعت حمله می کند و می تواند نتایج مرگباری داشته باشد. گرچه ویروس پاروا می تواند در تمامی سنین, سگ را تحت تاثیر قرار دهد, اما توله سگ ها و سگ های یکساله و کمتر از آن, بیشتر از سایر سگها به این ویروس حساس هستند. علائم اولیه آن, بیحالی, استفراغ و از دست دادن اشتها می باشد که اغلب با بیماریهایی که زیاد جدی نیستند اشتباه گرفته میشود. اما اگر سگ شما شروع به اسهال خونی و شدید با بوی متعفن کرد, سریع آن را به دامپزشک برسانیدبرای پیشگیری از پاروا میتوانید سگتان را واکسیناسیون کنید

دیستمپر – Distemper

دیستمپر بیماری است که از طریق آب آلوده, عطسه و یا سایر مایعات از یک سگ به سگ دیگر منتقل میشود. بنابراین هنگامی که سگتان با یک سگ خیابانی یا توله های دیگر ارتباط میگیرد, هوشیارتر باشید. این ویروس بر روی سیستم تنفسی و گوارشی سگها و بیشتر از آن بر روی چشمهای سگ تاثیر میگذارد. اغلب نشانه های اولیه این بیماری سرفه, عطسه و آبریزش چشم است. اگر ترکیبی از این علائم را در سگ خود مشاهده کردید, سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید تا از عوارض جدی تر جلوگیری شود.

یک بار دیگر تأکید میکنم که واکسیناسیون اصلی ترین روش پیشگیری از بیماری است.

کرم ریه Lungworm

اگر شما و سگتان اهل پیاده روی و گشتزنی در طبیعت هستید, سعی کنید از ریسک کرم های ریه در منطقه خود آگاهی پیدا کنید. این کرم های انگلی مضر, در ریه و نای میزبان خود جای می گیرند و در همانجا تخم گذاری می کنند. هنگامی که از تخم بیرون آمدند لاروها به سمت راه های تنفسی میزبان هجوم میآورند و منجر به نفس نفس زدن حیوان و عوارض تنفسی برای آن می شوند.

همان طور که می دانید سگ ها هر چیزی را که در مسیرشان باشد می خورند و وقتی که آب یا گوشت مرداری را پیدا کنند آن را میخورند و به این صورت ممکن است که کرم ریه را قورت دهند.

اگر شما این علائم را در سگ خود مشاهده کردید یک دامپزشک می تواند از طریق آزمایش مدفوع, رادیوگرافی سینه با اشعه ایکس, تشخیص مناسب را انجام داده و یک داروی ضد انگل تجویز کند.

کاردیومیوپاتی, بیماری مزمن عضله قلب Cardiomyopathy (DCM)

DCM یک بیماری ژنتیکی قلب است که باعث اختلال در اندازه و عملکرد قلب می شود. همانطور که حفره پایینی قلب, تحت تاثیر بیماری, بزرگ می شود, توانایی سگ برای انتقال خون به بدنش به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. در نهایت میتواند منجر به جمع شدن آب در ریه ها گردد و اگر تحت درمان قرار نگیرد موجب نارسایی قلب میگردد.

به دنبال این علائم بگردید بی حالی و رخوت, تند تند نفس کشیدن, از دست دادن وزن مفرط. آنگاه تصمیم بگیرید که سگتان را بابت بیماری DCM چکاب کنید. این بیماری میتواند از طریق الکتروکاردیوگرامی و یا الکترو سوند تشخیص داده شود. اما متاسفانه پیشبینی بهبودی و بقا در هر سگی متفاوت است . خوشبختانه چکاپ های به موقع و تشخیص زودهنگام میتواند به این سگهای رنجور کمک کند تا از کیفیت زندگی بهتری برخوردار شوند.به طور کلی سگهای پیر و بعضی از نژادهای بزرگ مانند دوبرمن و گریت دین مستعد این بیماری هستند.

لپتوسپیروزیس – Leptospirosis

لپتوسپیروزیس یک بیماری رو به رشد باکتری و عامل عفونت است که سگ ها را در تمام سنین تحت تاثیر قرار می دهد. عفونت سپتو توسط حیواناتی که ممکن است در همسایگی شما باشند حمل شود. مانند راکن ها. البته لزوما این بیماری از طریق برخورد سگ شما با یک راکن منتقل نمی شود, بلکه باکتری سپتو از طریق شنا کردن در آب راکد یا بازی کردن در جنگلی با آب و هوای گرم به بدن سگ منتقل می شود.

علائم عبارتند از تب ناگهانی, لرز, ادرار بیش از حد و سختی عضلات. اگر مشاهده کردید که سگتان از هر یک از این علائم رنج میبرد یک دامپزشک می تواند با تجویز به موقع آنتی بیوتیک و آب درمانی لازم از عفونت جلوگیری کند. علاوه بر تشخیص و اقدام به موقع این بیماری, سگ شما باید یک دوره کامل درمان را سپری کند.

از آنجا که این بیماری می تواند از یک گونه به گونه دیگر سرایت کند بهتر است شما و خانوادتان نیز آزمایشی جهت اطمینان از این باکتری انجام دهید. اگر مشکوک به این بیماری در سگ خود هستید سعی کنید جهت به حداقل رساندن انتقال این بیماری به خودتان از دستکش لاتکس استفاده کنید.

سرفه لانه ای – Kennel Cough

این بیماری ِ بسیار مسری نام و شهرت خود را به خاطر اینکه به راحتی از سگی به سگ دیگر در محیط بسته و محدود منتقل میشود به دست آورده است. نشانه اصلی اینکه آیا سگ شما به این بیماری مبتلا است, سرفه های مداوم و بلند سگ حتی در زمانیکه سگ در روحیه خوب و وضعیت فعالیتی نرمالی به سر میبرد میباشد. التهاب شبیه به برونشیت در این مورد اتفاق می افتد که ملزم هستید به دامپزشک مراجعه کنید و سگتان را از سایر حیوانات خانگی دیگر دور نگه دارید.

درمان ممکن است شامل تجویز ضد سرفه و یا قرص ضد میکروبی باشد. اگر بیماری شدید باشد ممکن است از تست TLC و همینطور دستگاه بخور برای کاهش علائم استفاده کند. اگر با تمام اینها سرفه سگ شما همچنان ادامه داشت و شروع به تند تند نفس کشیدن کرد و از بینی ترشحات داشت, حتما این مسئله را پیگیری کنید تا از عوارض شدیدتر همچون ذاتالریه جلوگیری کنید

بیماری لایم – Lyme Disease

یک بیماری شناخته شده که توسط کنه به انسان و سایر حیوانات منتقل میشود. هرچند تست این بیماری برای برخی از سگ ها مثبت است, ولی هیچگونه علائم ظاهری ای ندارند, در حالی که این عفونت برای دیگران می تواند کشنده باشد.

از آنجایی که این بیماری باعث التهاب مفاصل می شود, آن دسته از سگ هایی که عفونت را رد کرده اند از لرزش و لنگ زدن هنگام راه رفتن رنج می برند. در موارد جدی تر باعث نارسایی کلیه و اختلال در سیستم عصبی میشود. بنابراین قطعاً این بیماری ای است که شما و سگتان به شدت باید از آن دوری کنید.

سگ ها معمولا به درمانهای آنتیبیوتیک پاسخ مثبت میدهند. اما با این وجود اجتناب از مناطق جنگلی که کنهها شایع هستند راه بسیار بزرگی برای جلوگیری از این شرایط ناتوان کننده برای سگتان است. حاملان این بیماری بیشتر در سواحل اقیانوس آرام و اطلس وجود دارند.

سگتان را مرتب از وجود کنه بررسی کنید و همین طور از اسپری ها و قلاده های ضد کنه استفاده کنید.

بیماری معده – Gastric Dilation Volvulus (GDV)

ناراحتی معده GDV یک وضعیت بسیار خطرناک و تهدید کننده ی زندگی است که ممکن است در ابتدا به صورت نفخ ناپایدار ظاهر شود, اما در واقع یک هشدار برای مراجعه به دامپزشک است. پیچ خوردگی و تورم معده ناشی از هوا یا مایعات, باعث انسداد خونرسانی به آن قسمتی از معده که تحت تاثیر قرار گرفته شده می شود و به عبارتی میتوان گفت که باعث مرگ بافت معده شده و منجر به درد و رنج بسیار شدید برای حیوان شما می گردد. اگر حیوان شما به طور غیرعادی پف کرده به نظر می رسد و یا استفراغ میکند, یا احساس درد گزنده در شکم خود دارد, یا به زحمت نفس کشیده و فعالیتهای معمولی خود را انجام میدهد به احتمال زیاد نیاز به عمل جراحی خواهد داشت.

برای جلوگیری از بیماری GDV ظروف پایه بلند آب و غذای سگ را دور بریزید و مراقب باشید که سگتان غذایش را به سرعت قورت نمیدهد و هوای زیادی را نمی بلعد. سن و قفسه سینه ی بزرگ, همچنین میتواند از دلایل بروز این بیماری باشد.

کلام آخر

آگاهی و شناخت از رفتارهای سگتان, محلی که زندگی میکند و تعاملاتش با سایر سگها و حیوانات می تواند به شما در جلوگیری از این بیماری های وحشتناک کمک کند. حتما توله سگ خود را در 6 هفته ی نخست زندگی اش واکسیناسیون کنید و بعدها چندین مرتبه تکرار کنید. واکسیناسیون بزرگترین تضمین شما در برابر بسیاری از بیماری هایی است که در این مقاله بدان پرداخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *