خصوصیات و تفاوت سگ و گربه

خصوصیات و تفاوت سگ و گربه

خصوصیات و تفاوت سگ و گربه

برای کسانی که علاقه به داشتن حیوانات خانگی دارند, همیشه سوال پیش می آید که نسبت به سبک زندگی خود از گربه نگهداری کنند یا از سگ. پیش از شروع این مقاله لازم است بگوییم که هرنوع حیوان خانگی نیاز به توجه و رسیدگی لازم دارد و اگر نسبت به آن کوتاهی کنید هم به آن آسیب میرسانید و هم به خودتان.

تفاوت بین سگ و گربه را میتوان به چند بخش اصلی تقسیم کرد؛

  1. تفاوت آنها در غذا خوردن
  2. تفاوت آنها در انس گرفتن با انسان
  3. ماشین گرفتگی !
  4. نحوه مدفوع و ادرار آنها

در ادامه مقاله هر بخش را به طور کلی بررسی خواهیم کرد.

تفاوت غذا خوردن سگ و گربه

نحوه ی غذا خوردن بسیار تمیز و با وسواس گربه ها همیشه مثال زدنی است. چنانچه یک گربه موقع غذا خوردن, غذایی مثل برنج, ممکن است تک تک دانه های برنج را بو کند آزمایش کند و بعد آن را بخورد. گربه ها در مورد غذا خوردن بسیار سخت گیر و وسواسی هستند بنابراین معمولا غذاهای مانده و فاسد را نمی خورند. دقیقا به همین دلیل  است که خوراندن دارو با غذا (روشی که در سگ ها بسیا روتین است و کارایی دارد) در مورد گربه ها اگر غیر ممکن نباشد بسیار دشوار است.

مسمومیت غذایی در بین سگ ها مخصوصا توله سگ ها بسیار شایع است. چون سگ ها ظاهرا در مورد بو و مزه ی غذاها زیاد حساسیتی نشان نمی دهند. آنها ممکن است حتی غذا های یخ زده ویا حتی داغ را بخورند و بعد آسیب ببینند.

رفتار مشهور دیگر که در مورد غذا خوردن سگ ها وجود دارد واکنش آنها در مقابل رقیب است. توله ها حتی از سنین کم مثلا (2 ماهگی) به رقبای خود (میتواند خواهر یا برادرشان باشد) غرش میکنند و دندان نشان می دهند و در صورت جدی شدن رقابت ممکن است به طور جدی همدیگر را گاز بگیرند. حتی دیده میشود که مادر هم این رفتار را در مقابل فرزندان شیر خوار خود هم انجام میدهد. هیچ وقت غذای چند سگ را کنار هم قرار ندهید سگ ها نباید از یک ظرف غذا بخورند.

پیشنهاد میکنم از محصولات غذای سگ ها دیدن کنید

در مورد گربه ها این رفتار زیاد جدی نیست. گربه ها موقع غذا خوردن حداکثر ممکن دستشان را برای دور کردن رقیب, روی تکه غذا بگذرانند و یا آن را به دندان گرفته و فرار کنند تا در یک نقطه ی دور از بقیه به خوردن مشغول شوند.

سگ های باغ و حیاط با دفن کردن تکه های بزرگ غذا در زیر خاک, سعی میکنند غذا را برای روز های بعد پس انداز کنند. البته این عمل پیامد های ناگواری مثل مسمومیت و مشکلات گوارشی را برای آنها در پی خواهد داشت.

در گربه سانان بزرگ مثل  پلنگ ها ذخیره غذا برای روز مبادا دیده میشود. آنها باقیمانده ی شکار خود را معمولا روی درختان و دور از دسترس جانوران دیگر مخفی میکنند تا روز های بعد مصرف کنند. در گربه های خانگی البته کمتر این رفتار بروز می کند چون همیشه غذا در اختیار آنها هست و آنها از غذا های آماده و تجاری استفاده میکنند. بهرحال شما ممکن است با رفتاری شبیه به این در گربه ها مواجه شوید. آنها بعد از سیر شدن, در کنار ظرف غذای خود پنجه ها را روی زمین میکشند گویی در حال ریختن خاک روی غذای خود هستند.

پیشنهاد میکنم از محصولات غذای گربه ها دیدن کنید

خصوصیات و تفاوت سگ و گربه

انس گرفتن گربه و سگ با انسان

مونس و همدم بودن

باور همه ی مردم این است که سگ را حیوانی با وفا تا پای مرگ و گربه را بی صفت و نا سپاس میدانند. در وفا داری و مونس بودن سگ ها هیچ شکی نیستد. در واقع سگ برای اینکه صاحبش بسیار برای او مهم است روحیه فداکارانه ای دارد و به کاهایی تن میدهد که شاید برایش نفعی نداشته باشد و تنها نفع او رضایت و خرسندی صاحبش است.

سگ همیشه قدردان و سپاس  گذار است و همیشه برای تکه نانی که به او میدهد همیشه تشکر خود را ابراز میکند. سگ ها بسیار به انسان وابسته میشوند مخصوصا اگر تنها باشند و از تولگی در منزل نگهداری شوند. بسیاری از مردم توجه نمیکنند که اگر توله ای را از کوچکی به منزل آوردید وقتی سگ بالغی شد او را از خود دور نکنید در واقع این موجود فداکار اصلا درک نمیکند که شما دیگر توانایی نگهداری از او را ندارید, او افسرده و غمگین خواهد شد و افسردگی او با مرگش تفاوتی ندارد.

گربه اما خلق و خو و منش متفاوتی دارند. در واقع کسانیکه علاقمند به نگهداری یک گربه سان هستند از نظر روحی با کسانی که علاقمند به نگهداری سگ سانان هستند متفاوت اند. اگر به درستی خصوصیات یک گربه را بشناسیم و با رفتار آنها آشنا باشیم هیچ وقت انتظار رفتار سپاسگذاری مثل سگ را از گربه نخواهیم داشت.

گربه در موقع گرفتن غذا از شما با دهان باز و اویخته, برایتان دم تکان نخواهد داد. در اصل اگر دیرتر از موعد به گربه غذایش را بدهید به شما اعتراض خواهد کرد و یا صبوری سگ را از گربه انتظار نداشته باشید. اگر در موقعیت ناخوشایندی قرار بگیرد حتما با چنگ زدن اعتراض میکند و شما و بقیه برایش یکسان هستید. گربه زیاد به صاحبش وابسته نمیشود. او خود را اشرف مخلوقات میداند!

در عوض او مزیت های دیگری برای شما دارد. مزایایی که شما او را به جای هر حیوان دیگری انتخاب کرده اید, مثلا او هیچ اصراری ندارد تا با ادرار و مدفوع روی فرش گران بهایتان, عصبانیتان کند. پس باید او را همان گونه که هست بپذیرید.

 

ماشین گرفتگی و درمان آن

سگی که به ماشین سواری عادت نداشته باشد در اثر تکان های مکرر احساس حال به هم خوردگی پیدا میکند. ابریزش شدید از دهان, بی حالی, استفراغ و دفع مدفوع از علائم این حالت است.

جلوگیری از ماشین گرفتی سگ ها

  1. سگ را ابتدا با مسافت های کم به ماشین عادت دهید
  2. قبل از ماشین سوار شدن شکمش خالی باشد
  3. اگر چاره ی دیگری ندارید میتوانید با مشورت دامپزشک از دارو های ضد ماشین گرفتگی استفاده کنید.

گربه ها اصولا ماشین سوار شدن را دوست ندارند و با آن دچار استرس میشوند ولی حتی گربه هایی که سلیقه ای در ماشین سوار شدن را دوست ندارند هم معمولا این عوارض را تجربه نمیکنند.

 

تفاوت سگ و گربه در مدفوع, ادرار و علامت گذاری

دفع مدفوع و ادرار و یادگیری جای ادرار کردن برای صاحبان سگ ها یک چالش بزرگ و همیشگی است. توله ها تا حدود 3 ماهگی در این مورد آموزش پذیر نیستند و تلاش برای آموزش به آنها نتایج کمی در برخواهد داشت بعد از آن هم سگ های خانگی حتما نیاز به آموزش دارند.

برای سگ های نژاد بزرگ و باغی که در بیرون از منزل زندگی میکنند اصولا آموزش دفع مدفوع در یک جای خاص زیاد نتیجه بخش نیست. گرچه سگ ها دوست دارند طبق غریزه در مکان های خاصی دفع کنند و هیچ موقع تمایل ندارند در محلی که میخوابند یا استراحت میکنند دفع کنند. بهرحال حتی سگ های تربیت شده هم گاهی اشتباه میکنند و در جایی که نباید در منزل دفع میکنند و داد و بیداد صاحب خود را در می آورند.

گربه اما در این خصوص فرشتگان زمینی اند. توله گربه ها از سنین خیلی پایین طبق این غریزه به دنبال خاک برای دفع میگردند. گرچه مشکلی به نام دفع خارج از ظرف خاک در زمره ی مشکلات رفتار گربه ها وجود دارد ولی آن یک اشکال است که نیاز به مداوا دارد.

گاهی دفع خارج از ظرف خاک وقتی که خاک کاملا آلوده است و جای تمیزی ندارد به اجبار برای گربه ها پیش می آید. غریزه ی گربه ها از این هم فرا تر است  و تمیزی بی حد و وسواس عجیب آنها در تمیز نگه داشتن بدنشان در موقع دفع است. بهرحال گربه ها خیلی به ندرت نیاز به شست و شو پیدا میکنند و این یک نکته ی مثبت نگهداری از گربه در مقابل سگ محسوب میشود.

علامت گذاری با ادرار در سگ ها بسیار بارز است و سگ های نر عادت دارند روی اجسام ادرار کنند تا به وسیله ی بوی آن محدوده ی قلمروی خود را علامت گذاری کنند. گرچه این رفتار در سگ های باغی بیشتر دیده میشود ولی انجام آن توسط سگ های آپارتمانی هم دور از انتظار نیست و فقط با آموزش قابل رفع است. بسیاری از افراد هم نگهداری سگ ماده را به نر ترجیح میدهند ولی اقداماتی مثل عقیم کردن سگ نر هم بسیار کمک کننده است. در مورد گربه های خانگی نر علامت گذاری بسیار به ندرت دیده میشود ولی به عنوان یک معضل به چشم نمیخورد.

تجربه خود را از نگهداری حیوانات خانگی خود با ما در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *