ویژگی های غذای گربه

ویژگی های غذای گربه خانگی

گربه‌ها ذاتا حیوانات گوشت خواری هستند و گوشت اصلی‌ترین بخش رژیم غذایی آنها محسوب می شود البته گربه می‌تواند سبزیجات ،حبوبات و غلات را هم مصرف کند، اما فراموش نکنید که گربه ‌ها نمی‌توانند و نباید هم گیاهخوار باشند و رژیم غذایی گیاهی برای گربه ‌ها بسیار خطرناک می باشد. به طور کلی غذای مناسب برای گربه ها شامل پروتئین ها مانند گوشت قرمز،مرغ و ماهی ،برخی ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و اسیدهای چرب و آب میباشد. گربه‌ها نیازی به کربوهیدرات ها ندارند ولی در بسیاری ازغذاهای گربه ازموادی مانند سیب زمینی، گندم وبرنج به عنوان سیرکننده استفاده می شود که اگرمقدار آن زیاد نباشد ایرادی ندارد.

بهترین رژیم غذایی برای گربه خانگی

رژیم غذایی گربه

معمولا بسیاری از صاحبان گربه دوست دارند غذای حیوان را خودشان تهیه کنند اما تهیه غذای خانگی هم وقت گیر بوده هم دارای ایراد می باشد. مثلا غذای انسان ها به دلیل داشتن روغن ،ادویه و نمک برای گربه ها مضر می باشد حتی غذایی که بدون نمک و ادویه هم باشد ممکن است از نظرمواد غذایی بالانس مناسبی نداشته باشد و آماده کردن یک غذای مناسب برای گربه بدون داشتن اطلاعات امکان پذیر نیست به همین دلیل دامپزشکان توصیه می‌کنند که برای تغذیه گربه بهتراست از غذاهای آماده در بازار که به دو صورت غذای خشک و غذای تر یا کنسروی هستند استفاده کنید. این غذاها کاملا بر اساس نیازهای بدن گربه فرمول بندی شده و دیگر لازم نیست بابت رژیم غذایی مناسب برای گربه خود نگران باشید.

مزایا و معایب غذای کنسروی و خشک برای گربه

غذای کنسروی دارای درصد بسیار بالایی از پروتئین گوشت می باشد و از کربوهیدرات و مواد سیر کننده کمتری در آنها استفاده می شود و برای گربه ها خوش خوراک تر و لذیذتر است همچنین دارای درصد بالایی از آب می باشد که برای گربه هایی که عادت به نوشیدن آب ندارند گزینه مناسبی است.

همانطور که غذای کنسروی دارای یکسری مزایا می باشد معایبی هم دارند که باید بدانید. غذای کنسرو گربه قیمت بالایی دارد و باعث افزایش هزینه نگهداری او می شود همچنین استفاده دراز مدت از کنسرو باعث جرم دندان های گربه می شود.

غذای کنسرو گربه

غذای خشک برای گربه نگهداری آسانتری دارد و می تواند ساعت ها در ظرف گربه بماند و خراب نشود همچنین هزینه به صرفه تری نسبت به غذای کنسرو دارد. غذای خشک باعث کم شدن بوی مدفوع گربه می شود وحاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز گربه هستند. ولی غذای خشک حاوی مقدار زیادی از کربوهیدرات ها و مواد سیر کننده هستند و باعث چاقی او میشوند همچنین گربه بعد از خوردن غذای خشک باید مقدار زیادی آب بنوشد وگرنه در دراز مدت دچار بیماری کلیوی می شود.

بنا به توصیه دامپزشکان بهترین نوع رژیم غذایی برای گربه خانگی استفاده از ترکیب غذای خشک و کنسروی می باشد و همچنین در کنار آن استفاده از آب تمیز که می تواند در سلامت گربه شما تاثیر به سزایی بگذارد.

غذای خشک و کنسرو گربه

تهیه غذای مناسب برای گربه بیمار

هر گربه ای ممکن است در طول عمر خود چندین بار بیمار شود حتی سالم ترین آنها نیز ممکن است دچار بیماری شوند. به طور کلی گربه مریض بی اشتها و بسیار بد غذا می شود به همین دلیل لازم است در این دوران غذایی به او بدهید که هضم راحتی داشته و برای او مقوی هم باشد و حتما قبل ازهر اقدامی به دامپزشک مراجعه کرده ودر مورد رژیم غذایی مناسب با او مشورت کنید.

غذاهای کنسروی در دوران بیماری گربه بهترین گزینه هستند زیرا دارای پروتئین و درصد بالای آب می باشد و نیاز به جویدن ندارند تی گربه مریض و بد حال هم نمی تواند در مقابل آن مقاومت کرده و به دلیل لذیذ بودن به راحتی میتوانید به او غذا بدهید. اگر دوست دارید به او سوپ خانگی بدهید میتوانید از سینه مرغ آب پز بدون ادویه و نمک و مقداری سبزیجات مانند هویج و نخود فرنگی و کلم بروکلی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *