غذاهای ممنوعه سگ ها و گربه ها

مواد غذایی مضر برای سگ ها و گربه ها

اکثر مردم تصور میکنند سگ ها و گربه ها هم می توانند هر غذایی که انسان مصرف می کند را استفاده کنند که این تصور بسیار اشتباه است زیرا ممکن است همین موارد باعث به خطر انداختن سلامت آنها شود پس مواد غذایی مضر برای سگ ها و گربه ها را باید حتما در نظر داشته باشیم. زمانی که یک سگ را به خانه می آوریم باید بدانیم که مسئولیت یک موجود زنده را بر عهده گرفتیم یکی از مهمترین وظایف هر صاحب نسبت به حیوان خانگی اهمیت دادن به سلامت آن است. فراموش نکنید مفید بودن یک ماده غذایی برای شما به این معنی نیست که آن ماده هیچ ضرری برای سگ شما ندارد.

این که یک سگ خام خوار باشد یا غذاهای پخته مصرف کند یک انتخاب شخصی است و با توجه به نظر دامپزشک و نوع زندگی می توانید یکی از این دو روش را انتخاب کنید اما سگهای خانگی اغلب از مواد غذایی خام استفاده نمی کنند. غذای گربه ها مخصوص بدن گربه ها ساخته شده تا مواد لازم را به آنها برساند غذای گربه چربی و پروتئین بالاتری نسبت به غذای سگ دارد که می تواند سبب بیماری سگها شود. برای خرید غذای سالم حیوانات از جمله سگ و گربه خود میتوانید به سایت لبخند حیوانات مراجعه نمایید.

مضرات لبنیات برای گربه ها

گربه ها مواد لبنی را نمیتوانند به درستی هضم کنند و باعث بوجود آمدن مشکل در هضم آنها میشود پس از دادن لبنیات به گربه خودداری نمایید اگر میخواهید به گربه شیر هم بدهید باید از شیر بدون لاکتوز استفاده کنید.

به گربه خود اجازه خوردن هر گونه ماده غذایی دارای کافئین را ندهید . کافئین میتواند برای گربه مرگبار باشد. از گذاشتن چای مانده و قهوه در جایی که گربه به آن دسترسی داشته باشد نیز اجتناب کنید. یادتان باشد شکلات نیز مقدار زیادی کافئین دارد. بسیاری از دامپزشکان اعتقاد دارند غذاهای انسان ها حتی سالم ترین آن ها می تواند برای سگ و گربه کشنده باشد سوخت و ساز بدن گربه ها و سگ ها  کاملا متفاوت با انسان هاست و مواد غذایی که برای ما مفید هستند می توانند برای آنها مضر باشد.

خوراکی های مضر برای سگ ها و گربه ها

مواد غذایی دسته بندی شده که مصرف آنها برای سگ ها و گربه ها می تواند بسیار مضر باشد و باید بسیار به آنها توجه داشته باشیم:

برخی از سبزیجات مانند پیاز, سیر می توانند بسیار مضر باشند از این جهت که می توانند گلبول های قرمز را در حیوانات از بین ببرند و باعث کم خونی آنها شود. در موارد شدید این کم خونی می تواند به آسیب های جدی در اندامهای داخلی حیوانات شود. مثلا انگور و کشمش, تنها 15 گرم انگور می تواند یک سگ را مسموم کند, انگور می تواند تاثیر منفی بر کلیه حیوانات بگذارند اگر حیوان خانگی شما دچار مشکلات سلامتی باشند, ممکن است به دلیل نارسایی کلیه اتفاق افتاده باشد .

قهوه و شکلات

قهوه و شکلات دارای یکسری مواد هستند که استفاده آن برای سگ و گربه بسیار خطرناک است حتی مصرف کمی از آنها باعث آسیب جدی میشود و ممکن است حیوان دچار استفراغ شود.

استخوان ها

شاید شما هم از استخوان هایی که به صورت لوله ای هستند برای تغذیه حیوان خانگیتان استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که همین استخوان ها ممکن است در گلوی حیوانتان گیر کرده و یا لبه های تیز آن باعث بریدگی گلو و روده آنها شود.

سیب

سیب های سبز و قرمز می توانند باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در سگ ها شوند که می توانند خارش و سوزش بالایی را در آنها ایجاد نمایند.

آووکادو

میوه آووکادو حاوی یک نوع قارچ است که برای انسان مضر نمیباشد اما برای سگ ها و گربه ها می تواند یکی از عوامل خطرناک در مواد غذایی برای آنها محسوب شود. خوردن آووکادو در سگ ها میتواند منجر به سکته قلبی در آنها و یا حتی باعث مرگ حیوان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *