بهداشت اولیه و درمان سگ

بهداشت اولیه و درمان سگ

بهداشت اولیه و مراقبت از گوش ها

یکی از موارد مراقبت و بهداشت ، انجام معاینه گوش ها و چشم های حیوان و تمیز کردن آن است. سگ هایی که گوش های بلند و افتاده دارند نسبت به نژادهایی که از گوش های کوچک و پهن برخوردار هستند به دلیل اینکه لاله گوش آنها مانع از جریان هوا به داخل گوش می شود بیشتر در معرض عفونت های گوش قرار دارند. بهداشت اولیه و درمان سگ می تواند سلامت حیوان خانگی شما را تضمین کند.

تمیز کردن گوش سگ

بهترین روش برای مراقبت و تمیز کردن گوش سگ استفاده از تکه ای پارچه کتان نازک و یا پنبه است ، شما می توانید پنبه را به چند قطره روغن معدنی ، گیلیسیرین و پارافین آغشته کرده و یا با محلول ضدعفونی کننده ای که رقیق شده پنبه را مرطوب کنید و داخل گوش سگ خود را تمیز کنید. این کار را در چند مرحله انجام داده تا مطمئن شوید گوش حیوان شما کاملا از گرد و غبار و مواد ترشحی غدد چربی گوش پاک شده باشد همچنین توجه داشته باشید هرگز از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش حیوان خانگی خود استفاده نکنید مگر اینکه در این مورد تجربه کافی داشته باشید و حد و مرز گوش پاک کن برای نژاد سگ خود را بدانید. گاهی فرو کردن گوش پاک کن با توجه به حرکت گوش حیوان و سطح ظریف داخل گوش باعث جراحت خواهد شد.

اگر سگ شما به طور مداوم و شدی سر خود را تکان می دهد یا ناحیه گوش خود را با پنجه هایش می خاراند بدانید ممکن است دچار اختلال و عفونت در ناحیه گوش خود شده باشد. گاهی ممکن است اجسام خارجی و یا تیز وارد گوش حیوان شما شده باشد و باعث عفونت و یا جراحت داخل گوش شود پس باید بسیار به این نکته توجه کرده و برای درمان او اقدام کنید.

بهداشت اولیه و مراقبت از چشم ها

زمانی که سگ خود را شستشو می دهید توجه داشته باشید که هیچ نوع ماده تحریک کننده ای وارد چشم او نشود ومعمولا سگ هایی که دارای چشمان بزرگی هستند موهای اطراف چشم آنها ممکن است باعث ایجاد خراش و آسیب شود وجود این گونه تحریکات از سوی موهای اطراف چشم در طولانی مدت باعث عفونت بر روی سطح قرنیه خواهد شد پس باید موقع شستشو حتما مراقب باشید تا آسیبی به چشم حیوان شما وارد نشود.

در موارد خاص گاهی برگشتگی مژه ها به داخل چشم ممکن است آثارش را به صورت لکه سفید در سطح قرنیه از خود نشان دهد.

انواع بیماری های چشم سگ

از مهم ترین بیماری های چشم در سگ ها می توان به التهاب، پرخونی، حساسیت یا آلرژی چشم، زخم قرنیه، گلوکرم و بیماری های مزمن از جمله عفونت مزمن در چشم اشاره نمود. چشم های دردناک و ملتهب، معمولا در اثر گرد و خاک در محل زندگی حیوان و یا در اثر بیرون بردن سگ با اتومبیل که معمولا حیوان سر خود را از اتومبیل خارج می کند، ایجاد می گردد.

ضدعفونی چشم سگ

اگر چشم سگ شما دچارعفونت شده باشد ممکن است صبح ها در چشم سگ بتوانید آثار چسبندگی مژه ها را ببینید. برای رفع ترشحات موجود در اطراف و زوایای چشم می توانید با استفاده از تکه ای پنبه که به آب مقطر یا محلول سالین نرمال رقیق شده و حتی محلول ضد عفونی چشم انسان آغشته شده باشد آن را تمیز کنید اگر محلول در دسترس نبود میتوانید از چای کمرنگ سرد شده نیز استفاده کنید.

عارضه پر خونی در چشم  سگ ها دلایل مختلفی دارد ولی مهم ترین آن عفونت های میکروبی است. شست و شوی چشم با محلول های چشمی جهت زدودن مواد و اشیای خارجی و مصرف آنتی بیوتیک در کمک به بهبودی حیوان بسیار موثر است. استفاده از داروهای ضد التهاب چشمی ضروری است. انجام این گونه اعمال درمانی باید توسط دامپزشک انجام گیرد خصوصا در مواردی که پرخونی پلک چشم در حیوان در اثرعفونت های اولیه یا زخم قرنیه باشد.

با توجه به این که انجام معاینات بهداشت و سلامت اولیه سگ در هر لحظه به دلیل تکان های ناگهانی حیوان شما ممکن است خطرناک باشد لازم است به تنهایی انجام نشود و همیشه از یک شخص دیگر هم کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *