برطرف کرد پارس سگ

آموزش برطرف کردن پارس سگ ها

آموزش پارس نکردن سگ

معمولا حیوانات به هر روشی که می توانند دوست دارند با صاحبان خود ارتباط برقرار کنند. پارس کردن سگ ها یکی از این روش ها میتواند باشد ولی در خیلی از مواقع این پارس ها آزاردهنده و غیرقابل کنترل می شود پس باید به طور صحیح به آموزش حیوان خانگی خود بپردازیم. سگها به خاطر دلایل مختلف پارس می کنند مثلا باری جلب توجه، بازی کردن و یا احساس خطر و هشدار دادن به صاحبانشان این عمل را انجام می دهند. اگر سگ شما به آدم های جدید و سگ های دیگر پارس کند شما را دچار مشکل می سازد و اگر این کار برطرف نشود ممکن است شما نتوانید به راحتی با سگ خود به پیاده روی بروید.

چگونه پارس کردن سگ به سگ دیگر را اصلاح کنیم

پارس نکردن به سگ دیگر

سگ خود را در جایی دور از سگ های دیگر ببرید، به سگ خود قلاده ببندید و با هم به جایی که سگ های زیادی هستند بروید برای آرام کردن سگ خود در جایی بایستید که بتواند سگ های دیگر راببیند ولی به اندازه ای دور باشید که باعث نشود پارس کند.

به سگ خود جایزه بدهید: وقتی که سگ شما متوجه سگ های دیگر می شود و به آنها پارس نمی کند به او تشویقی یا جایزه بدهید. سعی کنید به جای دادن جایزه کامل آن را تقسیم کرده و کم کم به او بدهید تا بتوانید این کار را در مدت زمان طولانی تری انجام دهید. حتما توجه داشته باشید میزان وعده غذایی سگ را در آن روز با توجه به اندازه تشویقی که به او داده اید کم کنید.

به علائم واکنش سگ به حضور سگ های دیگر توجه کنید

مثلا (فشردن یا ساییدن دندان ها، دم تکان دادن، خیره شدن به حضور سگ دیگر) بهتر است قبل از شروع پارس به او یک خوراکی تشویقی داده و حواس او را پرت کنید تا از این کار منصرف شود. با تمرین زیاد و تکرار این جلسات آموزشی سگ شما با دیدن سگ های دیگر پارس نمیکند و بلافاصله به شما نگاه می کند تا به او تشویقی بدهید.

قدم بعدی آموز تکرار یک کلمه خاص و یا صدای خاص می باشد مثلا در آن لحظه به سگ خود بگویید به من نگاه کن و اسم او را صدا بزنید تا حواسش به شما پرت شود خیلی مهم است که این کلمه خاص را خود و خانواده روزی چندبار در موقعیت های مختلف تکرار کنید تا خوب یاد بگیرد که وقتی سگ دیگری را دید پارس نکند.

قدم آخر اینکه به مرور زمان سگ را در جایی نزدیک تر به سگ های دیگر ببرید، اگر سگ بعد از نزدیک شدن شروع به پارس کرد او را کمی عقب تر ببرید. توجه کنید که تمرین روزانه برای متوقف کردن عادت پارس کردن سگ بسیار مهم است برای اینکه حوصله سگ سر نرود مدت تمرین را کوتاه برگزار کنید و سعی کنید تشویقی های متنوع برای او در نظر بگیرید.

نکته دیگر این است که سگ ها ممکن است به خاطر صداهایی که می شنود و یا رد شدن آدم ها از جلوی خانه پارس کنند، پس باید فرمان ساکت باش را به او آموزش دهید. شما می توانید به سگ خود آموزش دهید که چه زمانی اجازه پارس کردن دارد و چه زمانی اجازه ندارد. به سگ خود بگویید صدا کن بعد کاری انجام دهید که باعث پارس کردن او شود وقتی که شروع به پارس کردن کرد یک جایزه به او بدهید تا آن را بو کند وقتی که پارس کردن او متوقف شد تشویقی را به او بدهید با تمرین زیاد این کار سگ شما یاد میگیرد که چه زمانی پارس کند و وقتی به او می گویید ساکت باش پارس کردن را متوقف میکند بهتر است برای تمرین این فرمان در جایی ساکت و آرام باشید تا حواس سگ پرت نشود.

واکنش سگ به صدای محیط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *